KS Olimpia Huta Stara B

PKS Victoria Poczesna

Koło Polski Związek Wędkarski Poczesna

2018-07-29 Mistrzostwa Europy w speedrowerze - dzień III

Wielkie święto speedrowera w Bargłach w ostatnim dniu Mistrzostw Europy! Macie Schmidt zdobywa tytuł Indywidualnej Mistrzyni Europy! Craig Manchant najlepszym weteranem w Europie!

Trzeci i zarazem ostatni dzień Speedrowerowych Mistrzostw Europy był wielkim świętem speedrowera w Bargłach. Finałowa rywalizacja kobiet i weteranów (powyżej 39 lat) przyciągnęła na obiekt sportowy w Bargłach wielu kibiców.

Przed rozpoczęciem wyścigów odbyła się Ceremonia Finału Mistrzostw Europy w Speedrowerze. Na scenie wystąpił zespół „Wrzosowianie”, który w taneczno - wokalny sposób ukazał piękno rodzimego folkloru. Część artystyczna została przeciągnięta na prezentację zawodniczek rywalizujących o tytuł Mistrzyni Europy. Do prezentacji wraz z dwunastoma Brytyjkami i czterema reprezentantkami Polski wyruszyli motocykliści Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego, dudziarze Pipes& Drums Częstochowa oraz Orkiestra Dęta z Mykanowa, która zagrała hymn Polski.

Turniej finałowy rozpoczął się z lekkim opóźnieniem, które z biegu na bieg wzrastało z powodu wielu upadków. Na torze w Bargłach powiedzenie o kobietach „słabsza płeć” było nie na miejscu, ponieważ rywalizacja kobiet obfitowała w wiele ostrych ataków i mijanek na krawędzi ryzyka, które często kończyły się kraksami. Na szczęście żadna z pań nie doznała poważnych obrażeń. Tytuł Indywidualnej Mistrzyni Europy Kobiet z rąk Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy odebrała Macie Schmidt z angielskiego Poole. Ponadto, ta sama zawodniczka otrzymała Puchar Wójta Gminy Poczesna dla najlepszej zawodniczki poniżej 18 roku życia. Na drugim stopniu podium stanęła Laura Watson z Sheffield, która zdobyła tyle samo punktów co pierwsza Schmidt (19), ale przegrała wyścig o pierwsze miejsce na finiszu wyścigu. Trzecie miejsce, również po biegu dodatkowym zdobyła Gemma Hill z Ipswich (16 punktów).

Reprezentantka PKS Victorii Poczesna Izabella Krawczyk z dorobkiem 8 punktów została sklasyfikowana na 12 miejscu wraz z Alicją Hamarą. Polki odstawały nieco od rywalek z wysp brytyjskich, ale nie brakowało im chęci do walki i ambicji, za co należą im się gromkie brawa!

Turniej finałowy weteranów przebiegał nieco spokojniej, chociaż nie obyło się bez kontrowersyjnych decyzji sędziego i kiepsko wyglądających upadków. Zawodnicy powyżej 39 roku życia pokazali, że wiek w tym sporcie nie gra roli i można stworzyć dobre widowisko dźwigając na karku dużo życiowego doświadczenia.

Indywidualnym Mistrzem Europy Weteranów z dorobkiem 19 punktów został Craig Marchant z Leicester City. Za nim uplasował się kolega z klubu z Leicester Mark Whitehead (17 punktów). Natomiast trzecie miejsce w wyścigu dodatkowym wywalczył Dominik Rycharski z Częstochowy, który w pokonanym polu pozostawił m.in. aktualnego Mistrza Świata Weteranów Normana Vinsona.

W zawodach weteranów 11 był zawodnik PKS Victorii Poczesna Arkadiusz Dudek, który zgromadził 10 punktów i popisał się kilkoma świetnymi akcjami na dystansie. Pierwszym rezerwowym w tym turnieju był inny zawodnik pochodzący z gminy Poczesna Włodzimierz Kuziorowicz.

Trzy dni Mistrzostw Europy w Speedrowerze na torze w Bargłach pokazały, że na speedrowerze może ścigać się każdy – od juniorów, którzy rywalizowali w piątek, przez seniorów – jadących w sobotnich repasażach, po kobiety i weteranów (powyżej 39 lat), którzy startowali w finałach w niedzielę. Wielkie sportowe święto na torze w Bargłach przeszło do historii jako świetna promocja speedrowera, który jest ciekawą formą aktywności fizycznej oraz bardzo widowiskowym sportem.

Autor: Damian Krzyczman